Czy brak nam motywacji? O psychologii sportu słów kilka.
- jakubfil
- 2 lis 2015
- 2 minut(y) czytania
Wielu piłkarzy narzeka na brak motywacji. Twierdzą, że dawna radość z trenowania gdzieś zaginęła – i że choć dla nich piłka to wciąż PIŁKA, zmobilizowanie się do trenowania „na 100%” jest coraz trudniejsze. Wielu trenerów też narzeka na brak motywacji – u swoich zawodników. Przekonują, że jeszcze kilka miesięcy temu ich podopieczni byli w stanie trenować z prawdziwą pasją – a dzisiaj „po prostu biegają”. I choć wykonują polecenia, to jednak nie widać w ich poczynaniach kreatywności i prawdziwej chęci rozwoju.
Odpowiedzią na potrzeby piłkarskiego środowiska może okazać się psychologia sportu, która pomaga wszystkim osobom zaangażowanym w sport (zawodnikom, trenerom i rodzicom) zoptymalizować codzienne działania, aby były bardziej efektywne z perspektywy uprawianej dyscypliny. I choć można sobie wyobrazić sport bez udziału psychologa, to niemożliwe wydaje się być trening pomijający przygotowanie mentalne. Warto spojrzeć na przygotowanie piłkarza jako stołu – gdzie każda z nóg symbolizuje inny rodzaj treningu. Przebywając na boisku piłkarz skupia się zwykle tylko na 3 aspektach – technice, taktyce oraz przygotowaniu motorycznym. Aby jego „stół” mógł być stabilny (i jednocześnie był w stanie wytrzymać trudy długiego sezonu), niezbędne jest dodanie 4. nogi – a więc przygotowania psychologicznego. Wielokrotnie zawodnicy intuicyjnie starają się wspomagać swoją psychikę – zbieranie się w kółku przed meczem czy też okazywanie radości po zdobytej bramce jest z perspektywy psychologii sportu zabiegiem podnoszącym poziom pewności siebie. Warto jednak wykonywać tego typu czynności świadomie, pamiętając o konkretnym celu takiego działania. Psychologia sportu na pytanie zadane w tytule mogłaby odpowiedzieć: „to zależy”. Wymienione wyżej argumenty zawodników i trenerów nie muszą jednoznacznie wskazywać na problemy z motywacją – a być może na brak pewności co do wymagań trenera czy frustracji spowodowanej nową rolą na boisku. Nierzadko złość i zniechęcenie pojawiające się wśród piłkarzy, choć mające objawy motywacyjne, tak naprawdę odnoszą się do aspektów bardziej złożonych (jak np. atmosfera w drużynie, trudności w oddzieleniu sfery prywatnej od sportowej). Warto pamiętać, że tematy proponowane przez psychologię sportu (jak np. trening formułowania celów, trening budowania pewności siebie, trening zarządzania emocjami) często stanowią jedynie punkt wyjścia do zindywidualizowanego treningu mentalnego. Piłkarz jest przez psychologa sportowego ustawiany w roli eksperta – to on zna siebie najlepiej i ma większe doświadczenie. Psychologia sportu, choć nie ma „złotej recepty” na odnoszenie sukcesów – jest w stanie skutecznie pomóc w znalezieniu właściwego rozwiązania. Nie warto zatem czekać!

Tomasz Kurach - absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca akademicki, psycholog sportu współpracujący ze sportowcami, rodzicami i trenerami rożnych dyscyplin, m.in. w tenisie, piłce nożnej i futbolu amerykańskim. Specjalizuje się w psychoedukacji oraz treningu mentalnym obejmującym takie tematy jak: autorski trening przygotowania na trudne sytuacje, trening koncentracji, budowanie pewności siebie, proces formułowania celów oraz skuteczne budowanie zespołu. Swoją filozofię pracy opiera na trzech głównych filarach: sprawdzonej wiedzy, innowacyjności oraz nienagannej etyce pracy. Członek Association for Applied Sport Psychology (AASP) oraz Fundacji Sportu Pozytywnego. Współautor książek „Pod Presją. Jak wytrzymałość psychiczna pomaga zwyciężać” oraz „Uwierzyć w wygraną”.
Comments